Jak zostać wolontariuszem?

Szybko. Poważnie, to sprawa nad którą nie ma sensu się długo zastanawiać. Jeżeli dysponujemy chociaż godziną wolnego czasu w tygodniu, już spełniamy podstawowe wymaganie na wolontariusza. To w czym jesteśmy dobrzy i czy się „nadajemy” schodzi tak naprawdę na dalszy plan. Nadaje się każdy a co do kompetencji zapewniam że niemal nie ma stowarzyszeń wymagających czegokolwiek ponad motywację do pracy. Każde stowarzyszenie przyjmie Cię z szeroko otwartymi ramionami jeśli się do nich zgłosisz. Wierz mi, byłem zarówno wolontariuszem jak i zarządzającym. Zastanowić się chwilkę można za to nad tym czego TY oczekujesz od stowarzyszenia lub fundacji – bo pomaganie może być wygodne.

Post może być trochę chaotyczny, nie mam weny po długiej przerwie 😀

Wolontariat zazwyczaj można sobie zorganizować bardzo elastycznie jeżeli chodzi o czas pracy. Osoby zarządzające doskonale zdają sobie sprawę z tego że wolontariat robisz w czasie wolnym, po pracy lub szkole i choć nie powiesz o tym wprost – Twoje życie prywatne ma priorytet. Wbrew pozorom nam (jako prowadzącym wolontariat) bardzo zależy na tym żebyś nie czuł się zmęczony i nie poświęcał na pracę zbyt dużo czasu. Zmęczeni wolontariusze odchodzą a to oczywiście dla nas kłopot i wolimy zadbać o ich komfort aby zostali z nami jak najdłużej, i jeszcze sprowadzili znajomych 🙂

Bardzo istotne jest aby wiedzieć jak takie stowarzyszenia działają od wewnątrz. W większości przypadków formalnościami i biurokracją zarządzają także wolontariusze w swoim wolnym czasie. Chociaż chcielibyśmy inaczej, nie da się dotrzymać jakości „obsługi” takiej jaką spotyka się w normalnych firmach czy komercyjnych organizacjach. Wolontariusze zazwyczaj są młodzi, nie mają doświadczenia w zarządzaniu projektami, mają wiele niekoniecznie dobrych pomysłów wprowadzających chaos. Organizacja różnych wydarzeń czy spotkań to często partyzantka i często w trakcie zmieniają się plany, bądź na to przygotowany.

Jak się zgłosić?

Najlepiej bezpośrednio do stowarzyszenia. Większość organizacji ogłasza się w tzw. centrach wolontariatów ale współpraca z nimi także bywa różna. Na porządku dziennym jest to że nie dostajemy od wspomnianych centrów wszystkich zgłoszeń, że dane tam są nieaktualne (zespół zmienia członków, czasem nawet nie wiemy że poprzedni członkowie gdzieś się ogłosili żeby zaktualizować dane), najpewniejszą drogą zawsze jest bezpośredni kontakt.

Ile trwa rekrutacja?

To zależy od wielu czynników. Największą grupą wśród wolontariuszy są studenci, zgłaszają się zaraz na początku roku akademickiego i w tym czasie rekrutacja może się znacznie przedłużyć, w innych przypadkach prawie zawsze dostaniesz odpowiedź w ciągu 2-3 dni.

Jak wygląda praca?

Najpewniej inaczej niż się spodziewasz. Nie będziesz traktowany jak bohater, najpewniej nie usłyszysz nawet „dziękuję”, dyplomy też są rzadkością. Zderzenie z rzeczywistością bywa rozczarowujące. Dostaniesz swój przydział jak pracownik w fabryce, harmonogram i zakres obowiązków który co jakiś czas będzie kontrolowany. Osoby którym pomagamy często podchodzą do pomocy tak że im się ona po prostu należy, to przykre ale takie są realia. Wszyscy szybko przestają traktować wolontariat jako szczytny cel a zaczynają postrzegać go jako społeczny obowiązek. Że tak trzeba i już. Sam/a to szybko zrozumiesz. Ale to nie znaczy że Twoja pomoc nie jest istotna, jest niezwykle ważna i masz prawo być z siebie dumnym. Dziękuj sobie za nią każdego dnia!

Co jeśli taka forma pracy mi nie pasuje?

To normalne, jeżeli czujesz się na siłach i chcesz robić więcej to nie bój się zapytać o inne potrzeby. Każda organizacja potrzebuje pomocy „wewnątrz” – jak mówiłem, sprawy papierkowe i organizacyjne też robią wolontariusze i tu także przyda się każda dodatkowa para rąk. Pomoc potrzebna jest we wszystkim – w organizacji wydarzeń, w szukaniu sponsorów, w rekrutacji wolontariuszy, przygotowywaniu materiałów do sieci społecznościowych i całej masie innych zadań. Nie obowiązuje tu ścisła hierarchia i na nic nie trzeba sobie specjalnie zasłużyć. Jeśli tylko podołasz możesz wziąć na siebie każde zadanie, rzuć pomysłem komuś wyżej a szybko coś Ci znajdzie.

Nie wiem czy wyczerpałem temat wystarczająco, jeśli nie to daj znać w komentarzach. Zawsze mogę zaktualizować post o nowe pytania i odpowiedzi 🙂 Miłego wieczoru.

PS. a jeżeli chciałbyś popracować ze mną, zapraszam na https://aniolywiedzy.pl 😀

Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017