Najczęściej zadawane pytania o Linuxie

Poniżej umieszczam listę najczęściej zadawanych pytań, post jest przeznaczony dla grupy „Użytkownicy Linux/BSD” ale nic nie szkodzi go obserwować. Post będzie systematycznie aktualizowany o nowe treści.

Jaka dystrybucja jest najlepsza?

nie ma jednej doskonałej dystrybucji, musisz sam zdecydować która odpowiada Ci najbardziej:

Skąd mam wiedzieć co będzie dobrze działać na Wine?

Sprawdź na https://appdb.winehq.org .Można także użyć aplikacji która konfiguruje dla nas Wine pod konkretne programy: https://www.playonlinux.com/pl/

Jakie są alternatywy programu X na Linuxa?

Sprawdź na http://alternativeto.net

Na jakim Linuxie najlepiej będzie działać karta graficzna/modem/wifi X?

w tej chwili większość dystrybucji załącza podobny zestaw sterowników, to zajmuje mało miejsca. Najpewniej twój sprzęt będzie działał na każdej tak samo od ręki, może ewentualnie wymagać doinstalowania pakietu ze sterownikiem, sterowniki są niezależne od dystrybucji. Dla pewności możesz wpisać w Google np. „Intel 915i Ubuntu”

Jaki typ partycji będzie widoczny jednocześnie na Windows i Linux?

Najłatwiejszym sposobem jest użycie exFat, działa bez problemu na Linuxie, Mac, BSD i Windowsie. Można użyć także Fat32 lub NTFS ale to ma zazwyczaj pewne ograniczenia

Co to jest kabel Wifi?

Nazywa się „Pigtail”:) https://www.elfadistrelec.pl/pl/pigtail-cable-tp-link-tl-ant24pt3/p/11031425

Po instalacji/aktualizacji Windowsa nie pokazuje mi się GRUB tylko od razu bootuje Windows, jak to naprawić?

Będzie Ci potrzebne jakiekolwiek LiveCD. Po jego uruchomieniu montujesz dysk z linuxem, chrootujesz się na niego i wykonujesz polecenie „grub-install /dev/sdX” (gdzie X to litera twojego dysku). Dobry opis znajduje się pod tym linkiem: http://www.ubuntu-pomoc.org/przywracanie-gruba-2-z-livecd/ (ten sposób zadziała nie tylko dla Ubuntu).Na przyszłość, jeżeli to możliwe, warto instalować systemy na dwóch osobnych dyskach. Wtedy możemy wybrać bootloader z poziomu BIOS.

Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017